AvrupaHaberler

İngiltere’de “Siyonist Netanyahu Gözaltına Alınsın” Kampanyası

İngiltere’de yaklaşık yüzbin kişi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun gelecek ay Londra’da yürüteceği temasları için ülkeye geldiğinde işlediği iddia edilen “savaş suçlarından” dolayı gözaltına alınmasını istiyor.

İngiltere’de bulunan savaş karşıtı grup “Stop the War Coalition”un da destek verdiği ve Netanyahu’nun “Gazze’de işlediği savaş suçlarından” İngiltere’ye geldiğinde gözaltına alınması için çağrıda bulunulan imza kampanyası İngiliz Parlamentosu’nun internet sayfasındaki imza kampanyaları bölümünde yer alıyor.

Kampanyanın açıklama bölümünde, “Netanyahu eylül ayında Londra’da temaslarda bulunacak. Uluslararası hukuk kapsamında Netanyahu, geçen yıl 2 bin sivili öldürmekten, işlediği savaş suçlarından dolayı Birleşik Krallık’a geldiğinde gözaltına alınmalı” ifadesi yer alıyor.

İmza kampanyasına şimdiye kadar 75 bin 173 kişi destek verdi.

Sadece İngiliz vatandaşları ile İngiltere’de ikamet edenlerin destek verebildiği kampanyanın 100 binin üzerinde kişinin desteği alması halinde, konunun parlamentonun gündemine taşınıp taşınamayacağını tartışılacak.

İmza kampanyasına ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kampanya “bir tür pazarlama çalışması” olarak tanımlandı ve “Kampanyanın hiçbir anlamı yok. İngiltere ve İsrail arasındaki ikili bağlar her zamankinden çok daha yakın” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.