AvrupaBahreynHaberlerOrtadoğu

İngiltere’de yaşayan Bahreynliler, Başbakan’ın ofisi önünde toplandı

İngiltere’de yaşayan Bahreynli bir grup Cumartesi günü, İngiltere Başbakanı David Cameron’un ofisi önünde toplanarak, İngiltere hükümetinin Bahreyn rejimine yönelik destekleyici siyasetlerini kınadılar.

Eyleme katılan Bahreynliler, Al-i Suud ve Bahreyn rejiminin cinayetlerini kınayarak, başta İngiltere hükümeti olmak üzere bazı batılı ülkelerin Bahreyn rejimine desteklerini kesmelerini talep ettiler.

İngiltere’de yaşayan Bahreynliler gösteriler sırasında ellerinde son üç yıl içinde Bahreyn’de barışçıl halk gösterilerinde ölen kişiler, siyasi aktivistler ve din alimlerinin fotoğraflarını taşıyarak, Al-ı Suud ve Bahreyn rejiminin cinayet, baskı ve şiddet politikalarını kınayarak hükümet karşıtı sloganlar attılar.

Bahreynli grup, geçtiğimiz günlerde Arabistan ve Bahreyn’in İngiltere büyükelçiliği önünde de benzeri gösteriler düzenlemişlerdi.

Öte yandan İngiltere Parlamentosu üyeleri bu hafta içinde ortak bir bildiri yayınlayarak Bahreyn’de insan hakları ihlallerinin ve barışçıl halk gösterilerine karşı baskı ve şiddetin durdurulmasını istediler.

İngiltere Parlamentosu üyeleri ayrıca, İngiltere hükümetinden Bahreyn halkının sindirilmesi için her türlü silah ve askeri teçhizatı göndermekten kaçınması ve Bahreyn rejiminden ciddi bir şekilde insan hakları ihlallerine son vermesini istemelerini talep ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (29) içerik yüklenmiştir.