AvrupaHaberler

İngiltere’den fitnecilere açık destek

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Tahran’da Pazar günü Aşura törenleri sırasında yapılan yasa dışı sokak gösterilerine destek vermekle, ülkesinin İran iç işlerine müdahelede yeni bir karanlık sayfa açtı.

İngiltere dışişleri bakanı David Miliband tarafından yapılan açıklamada, Pazar günü Tahran’da yapılan yasa dışı sokak gösterilerine katılanların, normal halk olduğu ileri sürülerek, göstericilerin seslerini duyurmak için büyük bir cesaret gösterdiklerini iddia etti.

Pazar günü, matem-i muharrem münasebetiyle yapılan Aşura merasimlerini sabote ederek, kamu mallarına yapılan saldırılar ve çıkan olaylarda 8 kişinin hayatını yitirmesi ve bir grubun da yaralanmasının sorumlusunun güvenlik güçlerinin tahrikleri olduğunu savunan İngiltere dışişleri bakanı David Miliband, “göstericilerin ölümü, İran hükümetinin, muhaliflere karşı tutumunun göstergesi” olarak nitelendirmiştir.

Hatırlanacağı gibi, İslami İran güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, göstericileri dağıtmak isteyen güvenlik güçlerinin ateşli silahlara sahib olmadığı ve hiç bir şekilde güvenlik güçlerinden göstericilerin üzerine de ateş açılmadığı kaydedilmişti.

İngiltere hükümeti, İran’ın iç işlerine müdahale konusunda oldukça kabarık bir dosyaya sahib. Yakın zamanda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, kitle iletişim araçları vasıtasıyla geniş bir propaganda yaparak, İran’da kaos ve huzursuzluk çıkarmak istenmişti

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.