AfrikaAvrupaHaberler

İngiltere’den sınırdışı edilen bir Angolalı uçakta İngiliz polisi tarafından öldürüldü

İngiltere’den sınırdışı edilen bir Angolalının uçakta İngiliz polisi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı

Ülkesi Angola’ya gitmek üzere İngiltere’den sınır dışı edilen bir kişinin, uçakta G4S özel güvenlik görevlileriyle çıkan arbedede hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Olayı soruşturan mahkeme, Jimmy Mubenga (46) isimli kişinin Angola’ya giden uçakta yanında bulunan 3 güvenlik görevlisi tarafından aşırı güç kullanılarak ‘öldürüldüğüne’ kanaat getirdiğini açıkladı.

Isleworth mahkemesinde görülen davaya dair juri sözcüsünün yaptığı açıklamada, “Elimizdeki kanıtlara göre, Mubenga, bir veya birden fazla güvenlik görevlisi tarafından itilerek oturması için baskı yapılması sonucu nefessiz kalarak yaşamını kaybetti. Güvenlik görevlilerinin aşırı güç kullanarak kanundışı davranışta bulunduğu tarafımızca saptanmıştır.” ifadelerine yer verildi. 2010 yılının Ekim ayında yaşanan olayda uçaktaki görgü tanıklarının ifadesinde de Mubenga’nın, “Yardım edin, beni öldürüyorlar!” diye bağırdığı kaydedildi.

Mubenga’nın eşi Adrienne Makenda Kambana, hayatını kaybeden eşine British Airways uçağında hayvandan daha kötü muamelede bulunulduğunu söyleyerek, “Görgü şahitleri Jimmy’nin birçok kez ‘yardım edin’ diye bağırdığını ancak hiçkimsenin yardım etmediğini söylüyor. Burada büyük bir soru işareti var! Mahkemenin açıklaması sonrası herşey açıklığa kavuştu.” diye konuştu.

Angolalı ailenin avukatı Mark Scott ise, “Eldeki kanıtlar, G4S’ye bağlı çalışan güvenlik görevlilerinin aşırı ve tehlikeli güç kullanarak Mubenga’nın ölümüne sebep olduğunu açıkça ortaya koyuyor.” diyerek G4S ve zanlılar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Zanlılar Stuart Tribelnig, Terry Hughes ve Colin Kaler mahkemeye verdikleri ifadelerinde, “Uçak havalanmaya başladığında Mubenga yorgun haldeydi ve bağırması kesilmişti. Birşeylerin ters gittiğini anladık ve uçak hemen piste geri dönerek sağlık görevlileri müdahalede bulundu. Mubenga’nın ‘nefes alamıyorum’ dediğini duymadık.” diye savunma yaptı.

Olaydan bir süre sonra tutuklanarak cezaevine konulan zanlılar daha sonra serbest bırakılmıştı. Mahkemenin dün verdiği karar sonucu 3 güvenlik görevlisi ve bağlı bulundukları G4S özel güvenlik şirketi aleyhine tekrar dava açılacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.