AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiltere’nin dosyası İran nezdinde kabarıktır

10. Cumhrbaşkanı seçimlerinda yaptığı gibi gibi İran’ın içişlerine karışan İngiltere’nin dosyasının İran nezdinde kabarık olduğunu söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, “İran seçimlerinde İngiltere ve bazı batılı ülkeler iyi bir sınav vermediler”dedi.

Bugünkü Tahran Cuma namazı hutbeleri öncesinde halka hitaben konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, “Bazı batılı ülkeler İran’ın 10. Cumhurbaşkanı seçimlerinde iyi bir sınav vermediler”dedi.

Menuçehr Mutteki, batılı ülkelerin istihbarat teşkilataları, diplomatları ve büyükelçiliklerinde çalışan yerli memurları arasında neler geçtiğinden İran’ın haberdar olduğunu söylemekle, “Onların şom amaçlarını İmam Humeyni(r.a)’in değerli hediyesi olan ‘bağımsızlık’ isteği önledi”dedi.

Mutteki, “İslami Devrim Lideri’nin güçlü liderliğiyle tüm gerginlikler ortadan kaldırılacaktır”şeklinde konuştu.

Konuşmasının bir bölümünde İngiltere’nin İran’ın içişlerine karışmasına işaret eden Dışişleri Bakanı Mutteki, İngiltere’nin diğer batılı ülkelere nazaran İran nezdindeki dosyası daha kabarık olduğunu, bu ülke İran’ın içişlerinin yanısıra diğer dünya ülkelerin içişlerine karıştığını ve hala Büyük Britanya İmparatorluğun rüyasında yaşadığını belirtti.

Menuçehr Mutteki, İngiltere devlet adamları son 30 yılda İran’a yönelik düşmanca davrandığını, İran halkı ise onları yenilmeye mahkum ettiğini kaydetti.

Konuşmasnın diğer bölümünde Filistin’deki duruma işaret eden İran Dışişleri Bakanı, “değişim” sloganıyla işbaşına gelen ABD başkanı Barak Obama’ya tavdiyede bulunarak, Siyonist rejiminin tuzaklarına dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Çin’deki müslümanların öldürülmesine de değinen Mutteki, Çin’deki müslüman halkın dolaysıyla bu ülkenin İslami ülkelerle ilşkileri geliştiğini,İslami ülkeler ise müslümasnların yaşadığı bölgede huzurun sağlanmasını istediklereini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.