ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

İnsan Hakları İzleme Örgütü Müdürü: Yemen’de Halkın %60’ı Yiyecek Bulamıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Müdürü twitter sayfasında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Yemen’de şuan her 10 kişiden 6’sının yiyecek bir şeyi yokken Arabistan veliahdı 500 milyon dolarlık lüks yatıyla sefa sürüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Müdürü Kenneth Roth twitter sayfasında yaptığı paylaşımda, Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından paylaşılan “Yemenliler kıtlıkla karşı karşıya, her 10 Yemenliden 6’sının yiyecek bir şeyi yok” twttine işaret ederek şu ifadeleri kullandı: Şimdi Arabistan veliahdı 500 milyon dolarlık lüks yatı ve 300 milyon dolarlık konağıyla kutlama yapıyor.

Yine birkaç gün önce Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çocuk Fonu (UNİCEF) ve Uluslararası Gıda Fonu yaptıkları ortak açıklamada, Yemen’deki insanlık krizini dünyadaki en kötü kriz olarak tanımladılar.

Bu örgütler yayımladıkları bildiride şu ilamda bulundular: Yemen’de halkın %75’i insani yardımlara muhtaç durumda ve yaklaşık 11 milyon çocuk yardım yapılmazsa hayatını kaybedecek.

Bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi: Yemen halkının %60’ı gıda güvenliğinin bulunmaması nedeniyle sorun yaşamaktadır ve yaklaşık 16 milyon vatandaş temiz su bulamamaktadır. Uluslararası yardım kuruluşları ise sorunların yoğun olarak yaşandığı bölgelere ulaşamamaktadır.

Suudi Arabistan kurduğu koalisyon kapsamında 26 Mart 2015’te Yemen’in istifa etmiş olan eski cumhurbaşkanı Abdu Rebe Mensur Hadi’yi tekrar iktidara taşımak amacıyla Yemen’e karşı kapsamlı bir müdahale başlattı ve yapılan saldırılarda bugüne kadar binlerce masum insan hayatını kaybetti.

Yemen Bağımsız İnsan Hakları ve Geliştirme Merkezi geçtiğimiz salı günü yayımladığı raporda şu ilamda bulundu: Yemen’de Arabistan-Amerikan koalisyonunun Yemen’e yönelik bin gündür devam eden saldırılarında yaralanan veya hayatını kaybeden sivillerin sayısı 35 bin 415’e ulaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.