ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

İnsan Hakları İzleme Örgütünden Hodeyde uyarısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi koalisyonun Yemen’in Hodeyde limanına yönelik saldırısının siviller üzerindeki yıkıcı etkileri konusunda uyarıda bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, Suudi koalisyonun saldırılarında sivillerin az zarar görmesi için çaba gösterilmesi, sivillerin güvenli mekanlara kaçmasına izin verilmesi, ülke genelindeki Yemen vatandaşlarına insani yardımların kolaylaştırılması ve insani kuruluşların sivillere ulaşması zaruretinin altını çizdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca, Suudi koalisyonun Yemen’de savaş kurallarına uymadığı için korkunç sicili olduğunu vurguladı.

Aynı örgütün bildirdiğine göre Suudi koalisyon güçleri Yemen’e yönelik hava saldırıları sırasında misket bomba kullandı.

Suudi koalisyon Mart 2015’ten beri Yemen’e yönelik acımasızca saldırmaktadır. Bu saldırılarda şimdiye kadar on binlerce Yemenli şehit olmuş ve yaralanmıştır. Suudi koalisyon en son saldırılarında ise Kızıldeniz kıyısında yer alan ve stratejik öneme sahip Hodeyde liman kentini hedef aldı ve almaya devam ediyor.

Hodeyde’ye yönelik saldırılara öncülük eden Birleşik Arap Emirlikleri güçleri bu limanı işgal etmek suretiyle Yemen halkına yönelik hiç görülmemiş şekilde baskı yapmaya çalışıyor.

Suudi koalisyon Yemen halkının yaşamının sürmesi için hayati öneme sahip ana tedarik yolunu kapatmaya, böylece onları teslim ettirmeye çalışıyor.

Bu girişim uluslararası arenada büyük tepki ve eleştirilere yol açmıştır.

Nitekim Norveç Mülteciler Konseyi Genel Sereteri Jan Egeland, Hodeyde’nin durumu ile ilgili mesajında; “Biz BM’ye bağlı tüm ajanslar ve STK’lar “Suudi Arabistan ve BAE’nin liderliğinde Hodeyde’ye düzenlenen saldırı durdurulmalı” diye toplu bir mesaj göndermeliyiz;” diye yazdı.

Batılılar’ın Suudi koalisyona desteğine göre, perşembe günü toplanan BM Güvenlik Konseyi, Suudi koalisyonunun Hodeyde’ye saldırılarını durdurma konusunda başarısız kaldı.

Batılı ülkeler bu bağlamda sadece endişeli olduklarını dile getirmekle yetindiler.

Bilindiği üzere Batılı ülkeler Suudi koalisyona türlü istihbarat, lojistik ve danışmanlık yardımlarında bulunuyor.

Rusya’nın BM Temsilcisi Vasily Nebenzya da yaptığı açıklamada; Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin Hodeyde’deki insani durumun tehlikeleri konusunda ciddi şekilde endişeli olduklarını deklare ederek bir kez daha Hodede’de ve Salif limanlarının açık tutulmasını istediklerini vurguladı.

Hodeyde’nin kuzeyinde yer alan sözkonusu limanlar, Yemen’e gıda malzemeleri ve insani yardımların gönderilmesinde kullanılan iki ana güzergah sayılıyor çünkü bu malzemelerin yüzde 70’i bu limanlar üzerinden tedarik ediliyor.

İnsan hakları örgütlerinin Suudi ve müttefiklerinin uçakları tarafından Yemenli sivillerin katliam edilmesi ve sivil tesislerinin yok edilmesi ve bu cinayetlerin kınanması ile ilgili raporlarına rağmen ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı ülkeler, hala Suudi rejim ve BAE gibi müttefikleriyle yakın ilişkilerini korumaya ve bazen de Hodeyde’ye saldırı gibi hususlarda mütecaviz Suudi koalisyona yardım ediyor.

Ancak Yemen halkı, Suudi koalisyonun bu saldırıları ve cinayetlerine karşı direniş göstermeye devam ediyor.

Bu bağlamda Yemen ordu ve halk güçleri Hodeyde’ye saldıran güçlerden onlarcasını son günlerde etkisiz hale getirmeyi ve askeri ekipman ve zırhlı araçlarına ciddi zarar verdirmeyi başarmıştır.

Ensarullah yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, Hodeyde limanının mütecavizlerin mezarı olacağını belirterek, mütecaviz güçleri ciddi şekilde uyarmıştır.

Bu çerçevede Yemen Ulusal Hükümet Sözcüsü Abdus-Selam Cabir yaptığı açıklamada, mütecavizler ve Suudi koalisyon uşaklarının her türlü aptallık yapması halinde batı sahilleri onlar için mezar haline getireceklerini vurguladı.Cabir, Yemen halkının işgalcileri Hodeyde’nin Tahame bölgesinin derin noktalarına gömeceklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.