ArabistanHaberlerOrtadoğu

İnsan hakları izleme örgütünün Arabistan’ın siyah listede yer almasını sıcak karşılaması

Avrupa insan hakları izleme örgütü Arabistan’ın başını çektiği savaş ittifakının çocuk haklarını ihlal eden ülkeler listesinde yer almasını önemli bir adım niteledi.

Elcezire televizyonunun bildirdiğine göre, Avrupa insan hakları izleme örgütü bu bağlamda yayınladığı bildiride Arabistan öncülüğündeki savaş ittifakının çocuk haklarını ihlal eden ülkeler listesinde yer almasının önemli bir adım olduğunu, zira söz konusu listenin uluslararası ceza mahkemesi elinde savaş suçu ve beşeriyete karşı işlenen suçların soruşturulması bağlamında bir kanıt olarak kullanılabileceğini duyurdu.

Bildiride, söz konsuu siyah listenin Arabistan ve BEA gibi okullar ve hastaneleri bombardıman eden ülkeler ve grupları kapsadığı vurgulandı.

Bilindiği gibi Amerika ve Siyonist rejimin desteğini arkasına alan Suud rejimi, BEA ile birlikte Mart 2015 tarihinden itibaren Yemen’e geniş çaplı saldırılar başlatmış bulunuyor. Söz konusu saldırılarda şimdiye kadar 14 binden fazla Yemen’li hayatını kaybederken, on binlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.