HaberlerİranOrtadoğu

İnsan haklarının sağlanması ülkelerin içişlerine müdahale edilmemesini gerektirir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, bazı devletlerin diğer ülkelerin içişlerine müdahalesini eleştirerek, “dünyada insan haklarının sağlanması iş birliğini gerektirdiğine inanıyoruz ve gerekli olan husus da, ülkelerin birbirinin içişlerine müdahale etmemesi ve birbirinin kültür ve yasalarına saygı duymasıdır” dedi.

Avusturya’nın yeni büyükelçisinin güven mektubunu aldıktan sonra Ahmedinejad, geçen yıllarda iki ülke arasında iyi ilişkilere şahit olunduğunu vurgulayarak “İran İslam Cumhuriyeti bugün de Avusturya ile ilişkilerini geliştirmeye sıcak bakıyor. İş birliği için bu konuda birçok kapasite var. Geçmişte de bağımsız tutum sergileyen Avusturya gibi ülkelerin, zorba güçlerin hataları karşısında direnmesini bekliyoruz” dedi.

İran’ın diğer ülkelerle ilişkilerini geliştirmeyi karşılıklı saygı,dostluk ve işbirliğinde gördüğünü vurgulayan cumhurbaşkanı, dostane ilişkilerin sağlanmasının, başkalarının haklarına saygıyı ve karşı tarafı algılamayı gerektirdiğini belirtti.

Dünyanın büyük gelişmeler arifesinde olduğuna değinen Ahmedinejad “yeni dönem başlamak üzere. Bazı ülkelerin kendilerini başkalarından üstün gördüğü ve dayatmacı politikalar sergilediği dönem sona erdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.