HaberlerİranOrtadoğu

İnsanlık ilahi kültüre doğru gidiyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın meşhur şairlerinden “Hafız-ı Şirazî”yi anma merasiminde yaptığı konuşmada, Hafız-ı Şirazî, İran’ın yetiştirdiği çok değerli bir şairdir. İran kültürünün eşsiz şairlerindendir. İnsani kültürü ilahi kültüre bağlayarak, bu kültürü dünyaya tanıtmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın güney şehirlerinden olan ve Hafız-ı Şiraz’nin türbesinin de yer aldığı “Şiraz” kentinde düzenlenen merasimde, “dünya genelinde, maddi ve kapitalist bir kültür sona ermiştir” hatırlatması yaparak, “içinde bulunduğumuz dünya, büyük değişiklikler yaşıyor. İnsanlık ilahi kültürü arıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “biz, Hafız-ı Şirazi’nin düşüncelerinin, ilahi kültürden etkilenerek, insanları kemale doğru götüren, insanlığın ihtiyaçlarını uygun dille anlatan bir düşünceye sahip olduğuna inanmaktayız” diye konuştu.

Biz, İranlılar olarak, bu ilahi kültürü bütün dünyaya tanıtmakla görevliyiz hatırlatmasında bulunan cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sorumluğumuzu yerine getirmek için, geçmiş kültürlerimizi de daha iyi tanımaya ihtiyaç vardır dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Hafız-ı Şirazi’yi anma merasiminde ayrıca, Hafız-ı Şirazi’nin divanı’nın “Boşnakça”ya tercümesini de gazetecilere tanıttı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.