DünyaHaberler

İnternette insan haklarının korunması teklifi kabul edildi

Almanya ve Brezilya tarafından ortaklaşa BM’ye sunulan internette insan haklarının korunması teklifi kabul edildi.

BM Genel Kurulu toplantısında Almanya ve Brezilya’nın önderliğinde hazırlanan internette casusluğa karşı yaptırım kararı çoğunluğun oyu ile kabul edildi. BM kararı, Amerikan istihbaratı NSA’nın dünya genelinde yaptığı casusluk çalışmasına doğrudan bir tepki olarak görülüyor.

ABD ve bazı ülkelerin baskısı nedeniyle, internette casusluk faaliyetine karşı hazırlanan belge zayıflatılarak, örneğin internetteki kullanıcıların takibi insan haklarını ihlal olarak görülmedi. Alman diplomatlar buna rağmen BM kararından memnun olduklarını dile getirerek ilk defa Uluslar arası platformda internettekilere de internette olmayanların sahip olduğu hakların verildiğini belirttiler. Almanya’nın BM Büyükelçisi Peter Wittig açıklamasında, hazırlanan yaptırım metninde ‘kanunsuz ve keyfi takibin’ özel hakları ve fikir özgürlüğünü ihlal olarak görüldüğünü söyledi. Brezilya BM Büyükelçisi Antonio Patriota da, herkesin interneti korkusuzca kullanabilmesi gerektiğini savundu.

BM kararında yalnızca yabancı ülkelerin e-maillerinin takibi eleştirilmeyerek, bir ülke yönetiminin kendi vatandaşlarını da bu şekilde takibetmesinin hukuku ihlal olarak görüleceği ifade edildi. Bir ülkenin güvenlik nedeniyle interneti kontrol etmesinin ancak Uluslar arası insan haklarına tam olarak riayet etmesiyle mümkün olabileceği kaydedildi.

Alınan kararla tüm ülkelere çağrıda bulunularak, internet takibinde özel hakları ihlal edip etmediklerinin gözden geçirilmesi taleb edildi. Brezilya ve Almanya’nın teklifi ile BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay’ın gelecek yıl istihbarat için kullanılan programlar ve özel bilgilerin korunması hakkında bir rapor hazırlamasına karar verildi. Ayrıca Genel Kurul, 2014’te Eylül ayından itibaren bu konuyla daha fazla meşgul olacak.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.