EyyamullahFilistinHaberlerOrtadoğu

İntifada’nın 10.yıldönümü yeni başarıların başlangıcı olacak

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Gazze’nin kuzey bölgesinin sorumlusu Abdüllatif el-Kanu’, 28 Eylül 2000 tarihinde başlayan mübarek Aksa İntifadası’nın yıldönümünün bütün Filistin topraklarını kurtarmak için Allah’a, Filistin halkına ve bu uğurda canlarını veren şehitlere verilen sözün yenilendiği bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Kanu’ bugün (28 Eylül Pazartesi) yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti: “Mübarek intifadanın 10. yıldönümü cihad, direniş, zafer, özgürlük, Mescidi Aksa’yı korumak ve yüzlerce Filistinli esiri kurtarmak için yeni bir aşamanın başlangıcı olacak. Kendi vatanına karşı çok cömert davranan Filistin halkı kendi hakkını, hukukunu ve ilkelerini korumak için direnişe kadir olduğunu ispat etti. Yıllardır elindeki kıt imkânlarla cihad ve direnişi sürdürdü. Özgürlük ve bağımsızlık için başka seçeneği olmayan direnişin kucağından bir an olsun ayrılmadı.”

Yâd ettikleri bugünlerin aynı zamanda direnişi kırmak ve Aksa İntifadası’nı bastırmak için düşmanın Gazze’ye yaptığı saldırıya karşı Kassam öncülüğünde Filistin halkının yazdığı destanı da hatırlattığını belirten Kanu’, o dönemde işgal güçlerinin barbar saldırıları neticesinde Gazze’de 160 kişinin şehit olduğunu, 2 binden fazla kişinin de yaralandığını dile getirdi.

Kanu’ devamla, Aksa İntifadası esnasında şehit olan 7515 kişinin ve yaralanan 100 bin kişinin ailesine de gösterdikleri sabır nedeniyle selam ve hürmetlerini takdim ettiklerini ifade etti.

Halen işgal devletini hapishanelerinde demir parmaklıklar arasında bulunan 11 bin Filistinli esiri de selamladıklarını belirten Kanu’, intifadanın 10. yıldönümünün yüzlerce esirin özgürlüğe kavuşacağı bir yıl olacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.