DünyaHaberlerKuzey Amerika

Investor Daily: İran denizlerdeki askeri gücünü ispat etti

İran savaş uçağının Amerika savaş gemisini görüntülemesi haberine değinen Amerika’nın Investor Daily gazetesi, İran’ın aslında bu hareketi ile askeri iktidarını ortaya koyduğunu vurguladı.

İran donanmasının Fars körfezi ve Hürmüz boğazında gerçekleştirdiği son deniz tatbikatı sırasında İran deniz kuvvetlerine bağlı bir savaş uçağının Umman kara suları açıklarında seyreden bir Amerikan savaş gemisinin üzerinde keşif uçuşu yapması ve söz konusu gemiyi görüntülemesini değerlendiren Amerika’nın Investor Daily gazetesi, İran’ın gerçekte askeri iktidarını ortaya koyduğunu belirtti.

Söz konusu gazete bu haber yorumu, Amerika savunma bakanı Gates’in İran’ın askeri yeteneğinin Amerika’nın bölgedeki askeri gücünü sorguladığını açıklamasının hemen ardından yayınladı.

Öte yandan İran deniz kuvvetleri komutanı tuğamiral Seyyari de geçen gün bu haberi doğrulayarak İran donanmasının görevi gereği bölgede seyreden gemileri kontrol etme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Seyyari İran deniz kuvvetlerine bağlı F-27 askeri uçağının Amerika savaş gemisi üzerinde keşif uçuş yaptığını ve savaş gemisinin tüm itirazlarına karşın görevini yerine getirdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.