AvrupaHaberler

IRA üyesinin öldürülmesi ile başlayan kriz sonrasında bölgesel hükümetin başbakanı Peter Robinson istifa etti

Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin Başbakanı Peter Robinson, ülkede bir süredir devam eden siyasi krizin ardından istifa ettiğini açıkladı.

Ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) üyesi olan Kevin McGuigan’ın geçen ay öldürülmesiyle patlak veren krizin ardından İngiltere ile birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) lideri Robinson bugün yaptığı açıklamada, “son olayların yetki devri konusunu krizin eşiğine sürüklediğini” kaydetti.

Görevinden istifa eden 66 yaşındaki Robinson, DUP milletvekili ve Maliye Bakanı Arlene Foster’dan vekaleten Başbakanlık görevini yürütmesini isterken, hükümette yer alan diğer DUP bakanları da istifa mektuplarını sundular. Hükümette DUP milletvekili Foster’ın yer alması bölgesel hükümetin çökmemesi anlamına geliyor. Robinson, kriz dolasıyla Kuzey İrlanda bölgesel parlamentosu Stormont’un çalışmalarına ara vermesini önermiş ancak bu öneri bugün parlamentoda siyasi partiler tarafından kabul edilmemişti.

Son olarak IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein’in üst düzey bir yetkilisi, Kevin McGuigan’ın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dün gözaltına alınmıştı. Partinin Kuzey İrlanda’daki başkanı Bobby Storey ise hala sorgulanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.