HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Arap Aşiretleri: Komplolara karşı Suriye’nin yanındayız

Irak Arap Kabile ve Aşiretleri, yönetim, ordu ve halk olarak Suriye’nin savunduğu Araplık ilkelerini savunan Suriye’nin yanında mutlak surette durduklarını belirttiler.

Arap kabile, aşiret ve boyları Bağdat’ta Suriye Büyükelçiliğine ziyaretlerinde, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Amerika ve Batının Suriye’nin içişlerine müdahaleleriyle fitneyi körüklemeleri ve Suriye halkını birbirine düşürme girişimlerini kınadılar.

Irak aşiretleri ulusal kompleksi başkanı Settar Vaili, yönetim, ordu ve halk olarak Suriye’nin İsrail varlığı ile batı Amerikan komplolarına karşı koymada oynadığı önemli rolünü belirterek, terör ve teröristlere karşı koymada Suriye Arap Ordusunun kahramanlıklarını takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Vaili Arap kurulunu, komplocu tutumlarını ve ümmetin tarihi düşmanları önünde diz çökmesini yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Vaili ayrıca, Türkiye Başbakanı Receb Tayyip Erdoğan’ı Araplara karşı izlediği komplocu tutumlarından geri adım atmaya davet ederek, Türk halkının bu tutumlarını kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kendi yönünden Kaysi aşireti liderlerinden Şeyh Alaa el-Kaysi, zaferin geleceğinden emin olduğunu ifade ederek Suriye halkını ülkelerinin maruz kaldığı büyük küresel komploya karşı koymada yönetimi ve ordusuyla bir olmaya çağırdı.

Arap Şummar aşireti liderlerinden şeyh Macid Şummari, Suriye yönetimi ve halkının Irak halkının geçtiği bütün zor şartlarda verdiği büyük ödünleri, milyonlarca Iraklıya kucak açması ve onurlu bir şekilde yaşamaları için sağladığı iyi hayat koşullarını hatırlatarak, Suriye’nin başını çektiği ulusal yolun asaletinin bir örneği olduğunu ifade etti.

Kendi yönünden Suriye’nin Bağdat Büyükelçisi Sattam Cedaan el-Dendah ziyaret ardından düzenlenen basın toplantısında, bu asil duruşları kanalıyla onur, ihtişam ve kader ortaklığını belirttikleri duruşlarından dolayı Irak’taki kabilelere şükranlarını ve memnuniyetini dile getirdi.

El-Dendah, Irak ile Suriye halkları arasındaki ulusal ilişkilerin ayrılamaz derecede güçlü, aynı tarih aynı dil aynı kan aynı kültür, tek bir insani mesaj ve tek bir uygarlıktan yoğrulduklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.