HaberlerIrakOrtadoğu

Irak “Asaib’ul Hak” hareketi, Amerikalı askerlerin bu ülkeden çıkmasını istedi

Irak Asaib’ul Hak hareketi Genel Sekreteri, bir kez daha Amerika’dan Irak’taki askeri güçlerini derhal çıkarmasını istedi.

İRNA’nın bugün verdiği habere göre Irak Asaib’ul Hak hareketi Genel Sekreteri “Kays el-Haz’ali”, ABD dışişleri bakanı Tillerson’un bu ülkeye gelmesi ardından yaptığı açıklamada, Washington’un Irak’ta IŞİD terör örgütünün varlığının artık sonlanmasıyla bu ülkede güç bulundurması için bir bahanesi kalmadığını ve derhal bu ülkeden askeri güçlerini geri çekmesini istedi.

Öte yandan Irak savaşı sırasında Amerikan güçlerinin eski komutanı general Marc Hertling da Tillerson’un Haşdi Şabi ile ilgili açıklamalarını eleştirerek, bu açıklamanın Tillerson’un Irak’ın karmaşık durumunu henüz çözemediğini ve gelişmeleri idrak edemediğini gösterdiğini bildirdi.

Öte yandan Irak’ın Haşdi Şabi Güçleri Sözcüsü Ahmed el-Esedi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Haşdi Şabi açıklamasına tepki gösterdi.

Haşdi Şabi’nin Irak halkından oluştuğunu belirten Esedi, Tillerson’un bu güç hakkında ileri sürdüğü açıklamaların yalan, asılsız ve kabul edilmez olduğunu söyledi.

Esedi ilaveten, “Rex Tillerson’un sözleri bilgi eksikliği, tecrübesizlik ve (Terörle mücadelede) dökülen kanlara karşı saygısızlıktan kaynaklanıyor. ABD bu sözlerden dolayı Irak’tan özür dilemeli” ifadelerinde bulundu.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden de yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Haşdi Şabi güçleri ile ilgili sözlerine tepki gösterildi.

Açıklamada, Tillerson’un sözleri için ‘içişlerine müdahale’ yorumu yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Suudi Arabistan ziyareti sırasında Haşdi Şabi güçlerinin Irak’ı terk etmesi gerektiğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı