BahreynHaberlerIrakOrtadoğu

Irak, Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım’la ilgili talebini geri çevirdi

Irak, Şeyh İsa Kasım’ın Irak’a süngün edilmesi hususunda Bahreyn rejiminin talebini geri çevirdi.

Lübnan el-Mayadin kanalının Iraklı diplomatik çevrelere dayanarak verdiği habere göre Bahreyn rejimi Irak başbakanı Haydar el-İbadi’ye gönderdiği mesajda Şeyh İsa Kasım’ın Irak’a sürgün edilmesi teklifinde bulunmuştur.

Bu haberde ayrıntılara değinilmemiştir.

Alı halife rejimi askerlerinin Şeyh İsa Kasım’ın ikametgahına saldırısı ve Bahreynli müslümanlardan bir grubun ölmesi veya yaralanması muhtelif ülkelerde de sert protestolarla karşılaşmıştır.

Çarşamba günü Necef ve Bağdat’ta yüzlerce Iraklı gösteriler düzenleyerek Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım ve bu ülke muslumanlari aleyhindeki şiddet içerikli girişimlerini kınamışlardı.

Diğer yandan dün de Bahreyn’in muhtelif bölgelerinde halkın gösteriler düzenleyerek, rejimin Şeyh İsa Kasım aleyhindeki girişimini kınadıkları bildirilmekte.

Bahreynli Müslümanların dini lideri şeyh İsa Kasım’ın nerede tutulduğu ve durumunun nasıl olduğu hakkında ise her hangi bir haber açıklanmamıştır.

Bahreyn rejimi güvenlik güçleri Salı öğleden sonra Şeyh İsa Kasım’ın ikametgahına saldırarak halkla çatışmış ve bu çatışmalarda 6 kişi şehit olurken 200’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Bu olaylarda 300 kişinin tutuklandığı da bildirilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.