HaberlerIrakOrtadoğu

Irak başbakanı, Amerikalı askeri müsteşarların azaltılmasını istedi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Amerikan kongresinden bir heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Irak’taki Amerikan askeri müsteşarların sayısının azaltılmasını istedi.

İRNA’nın bugün verdiği habere göre Irak başbakanlık ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu görüşmede Irak’taki Amerikan askeri müsteşarlarının sayısının azaltılması, ikili ilişkiler, tüm alanlarda Bağdat’ın desteklenmesi ve bölgenin mevcut durumu gibi konuların ele alınarak görüşüldüğü belirtilmiştir.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi yaptığı bir başka açıklamada ise; Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyonların devam edeceğini ve bu operasyonların Irak istihbaratı doğrultusunda yapılmakta olduğunu bildirdi.

İbadi; “Askerlerimiz yolların güvenliğini sağlama konusunda birçok başarı elde etti. Terörizm karşıtı savaşta medya desteğine ve toplumsal desteğe ihtiyaç vardır. Hükumet parlamento seçimlerinde oyların sayımını lojistik açıdan desteklemelidir, ifadelerini kullandı.

Irak’tan ulaşan bir başka haberde ise Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Nuri Maliki liderliğindeki Irak Kanun Devleti koalisyonu yazılı bir açıklama yaparak, Amerika’nın Irak eski elçisinin itiraflarının, Amerika’nın resmen Irak’ın içişlerine müdahalesini ve Irak’ın şehirlerinin terör örgütlerince işgal edilmesinde Amerika’nın rolünü gösterdiğini bildirdi.

Amerika’nın Irak eski elçisi Christopher R. Hill bir makalesinde, kendisinin Irak’taki asıl görevinin muhalif örgütlerin işbirliği ile Nuri el- Maliki hükümetini devirmek olduğunu itiraf etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.