HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak başbakanı, Ayetullah Haşimi Rafsancani ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti nizamı maslahatını teşhis kurulu başkanı İslam ülkeleriyle işbirliğinin, bölgenin ve İslam dünyasının siyasi zaruretlerinden olduğunu bildirdi.

Irak başbakanı Haydar el-İbadi ile görüşen Ayetullah Haşimi Rafsancani, İslam ülkeleri arasında yakın işbirliğinin bölge ve İslam dünyasının mevcut şartlarında siyasi ve akli bir zaruret olduğunu ve İslam ülkelerinin imkanlarının asılsız tefrikalarla boşa harcanmaması gerektiğini söyledi.

Irak toprak bütünlüğü ve güvenliğinin korunması ve halkın refahanın İran İslam Cumhuriyetinin en temel arzularından olduğunu belirten Ayetullah Rafsancani, iki ülke devletleri ve halklarının sürekli bir işbirliği içinde bulunmaları durumunda bunun bölge üzerinde de önemli etkileri olacağını söyledi.

Irak başbakanı Haydar el-İbadi de bu görüşmede İran’ı Irak için güvenilir ve iyi bir komşu olarak niteleyerek, düşmanların Şii Sünni ihtilafı çıkarmak için yoğun çaba içinde olduklarını, bugün terörizmin fırkacılık adı altında katliamlara yöneldiğini söyledi.

IŞİD’in sahte İslam savunucuları olduklarını belirten İbadi, IŞİD teröristlerinin Irak’ta genellikle Ehli Sünnet müslümanların yaşadıkları şehirleri tahrip ettiklerini, hem Şiileri ve hem Sünnileri kafirlikle suçladıklarını söyledi.

Irak başbakanı ayrıca İran Irak arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilerek güçlendirilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (33) içerik yüklenmiştir.