HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Başbakanı, Bedir Hareketi ve Yüksek Meclis Hareketi seçim koalisyonu kurdu

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bedir hareketi genel sekreteri ve Irak İslami Yüksek Meclisi hareketi başkanı “Haydar İbdai”nin başkanlığında “Zafer Koalisyonu” adlı seçim koalisyonunu açıkladı.

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan İbadi, Zafer Koalisyonunu oluşturarak, siyasi grupları mezhepler üstü bu ulusal koalisyonuna katılmaya çağırıyor.” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İbadi, “Zafer Koalisyonu, şehitlerin kanı ile zaferi muhafaza edecek ve yolsuzlukla mücadeleyi sürdürecek. Bu koalisyon, tüm Iraklılar için çalışacak ve ülkenin birliğiyle ulusal egemenliğini güçlendirecek.” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin kurduğu koalisyonla Haşdi Şabi komutanlarından Hadi el-Amiri’nin başını çektiği koalisyonun, mayıs ayında yapılması planlanan seçimlere ittifak yaparak gireceği bildirildi.

“Irak’ın Zaferi” adı verilen ve İbadi’nin başına geçtiği ifade edilen bu seçim koalisyonundan yapılan yazılı açıklamada, “Siyasetin yönünü düzeltmeye ve yolsuzlukla mücadele etmeye kararlıyız. Kapımız tüm ulusal gruplara da açıktır.” denildi.

Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki ve Şii lider Mukteda es-Sadr’ın ise söz konusu koalisyonda yer alıp almayacağına dair henüz bilgi verilmedi.

Irak Meclis seçimleri 12 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenecek. Haydar İbadi seçimlerin belirlenen zamanında düzenleneceğini, seçimlerin ertelenmesi için yapılan tüm girişimlerini boşa çıkarılacağını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.