HaberlerIrakOrtadoğuTürkiye

Irak başbakanı: Bütün ülkelerle ilişkileri geliştirmek önceliğimizdir

Irak başbakanı Haydar El’İbadi, Irak’ın bütün ülkelerle ilişkileri geliştirmeyi öncelikli siyaseti olarak niteledi.

Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’a yaptığı ziyarette Irak başbakanı İbadi ile görüştü. Ortak basın toplantısında Davutoğlu, IŞİD başta olmak üzere teröre karşı istihbarat alanında işbirliği önerirken; İbadi Irak ordusunun Türkiye tarafından eğitilmesi konusunda görüşmeler olabileceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu ve Irak Başbakanı Haydar El İbadi, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bağdat’ı özlemişiz, Bağdat bizim ikinci evimiz gibi. Geçen sene muharrem ayında yine Bağdat’taydım, Kerbela ve Necef’i ziyaret ettim” diye konuştu.

Irak’ın bölgenin hem önemli bir ülkesi olduğunu hem de doğal ve insan kaynaklarıyla gelecekte yükselen ekonomik güçleri arasında olabilecek bir ülke olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bugün Irak’ın karşı karşıya kaldığı başta IŞİD terörü olmak üzere güvenlik riskleri konusunda da tutumumuz gayet açıktır. Irak’ı tehdit eden yapılar, Türkiye için de bir tehdit niteliği taşıyor. İster IŞİD, ister PKK veya diğer formlarda olsun her türlü terör karşısında Türkiye’nin tutumu açık ve nettir” diye konuştu.

Irak Başbakanı İbadi ise IŞİD’le mücadelede Türkiye ile işbirliğinde mutabakata vardıklarını bildirdi. Davutoğlu ile terörün bölgeye yönelik tehdidini ve ikili ilişkileri ele aldıklarını aktaran İbadi, “Terör örgütü IŞİD’le mücadele ve ele aldığımız diğer bütün konularda Türkiye ile mutabakata vardık” dedi.

İbadi, “ortak istihbarat ve bilgi paylaşımında da prensipte anlaştıklarını” ifade ederek, güvenlik işbirliği alanında da mutabık kaldıklarını kaydetti ve IŞİD’in sadece Irak için değil, bütün bölge için tehdit olduğunu vurguladı.

Davutoğlu’nun ziyaretine karşılık İbadi’nin de 24 Aralık’ta Ankara’ya geleceği açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.