HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak Başbakanı el-İbadi İran’ı ziyaret edecek

Bazı haber kaynakları, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin gelecek hafta içinde İran’a geleceğini açıkladı.

Alghadpress’te yer alan habere göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, gelecek hafta İran’a geliyor.

İbadi ile İranlı yetkililer arasında yapılması beklenen görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmelerin ele alınması öngörülüyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi 7 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada, “İran’a yaptırımlarla ilgilenmeyeceğiz, ancak halkımızın zarar görmemesi için buna uyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İbadi’nin bu ifadeleri Irak’ın önde gelen yetkilileri ve din alimleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Irak’ta seçimi ikincilikle bitiren Fetih Koalisyonu Sözcüsü Ahmet el-Esedi, “Başbakanın yaptırımla ilgili sözlerinin altına kırmızı çizgi koyuyoruz. İbadi, siyasi kazanımlar elde etmek için ABD’den yararlanmak peşinde.” açıklamasını yaptı.

Irak Hizbullahı da İbadi’nin tutumunun Irak toplumunun İran’a karşı görüş ve tavrını yansıtmadığını savundu.

İbadi’nin üyesi olduğu Irak İslami Dava Partisi ve lideri Nuri el-Maliki’de açıklamalarında bu yaptırımları reddettiklerini duyurdu. İbadi’nin açıklamasına Nücaba gibi diğer siyasi hareketler de sert bir şekilde karşı çıktı.

Irak’ta Mukteda es-Sadr da konuyla ilgili açıklamasında, “ABD, kararından vazgeçmezse de biz halklara zarar verilmesine karşı eli bağlı kalmayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı siyaset uzmanları İbadi’nin ikinci kez olarak Irak Başbakanı seçilmesi amacıyla ABD’den destek almak için bu tür açıklamalarda bulunduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.