HaberlerIrakOrtadoğu

Irak başbakanı ikinci reform paketini yakında açıklıyor

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin yolsuzluk ve suiistimalleri önlemeye yönelik reform programının ikinci paketini yakında açıklayacağı bildirildi.

El Alem televizyonunun haberine göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, reform programının ilk adımında 11 devlet makamını lağvetti.

Lağvedilen makamlar arasında üç tane başbakan yardımcılığı ve dört tane de bakanlık bulunuyor.

Sekiz bakanlığı da başka bakanlıklarla birleştiren Başbakan İbadi, geçtiğimiz hafta yolsuzlukları ve suiistimalleri önlemeye yönelik bir reform paketi açıklamış ve Irak meclisi de buna destek vermişti.

Irak basını, Başbakan İbadi’nin reform programının ülkeyi şimdiye kadar yaşadığı köklü sorunlardan kurtarabilecek önemde olduğunu belirtiyor.

Başbakan İbadi’nin lağvettiği bakanlıklar arasında İnsan Hakları Bakanlığı, Kadın Meseleleleri Bakanlığı, İller ve Parlamento Bakanlığı olduğu belirtilirken Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, Belediyecilik Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı ile Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı da Kültür Bakanlığı ile birleştirildi.

Başbakan Haydar el-İbadi, reform programı çerçevesinde Ramadi’yi terk eden askerlerin mahkemeye sevki için bir araştırma komisyonunun da kurulduğu bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.