HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

Irak başbakanı: Kasım Süleymani ve el’Mühendis’in şehit edilmesi iki ülke ilişkilerini güçlendirdi

Irak başbakanı: General Kasım Süleymani ve el’Mühendis’in şehit edilmesi iki ülke ilişkilerini güçlendirdiIrak Başbakanı Muhammed Şiya el’Sudani, Astan Quds Razevi’nin yönetim kurulu başkanı Hüccetülislam Ahmed Mervi ile görüşmesinde, “Şehitler general Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in şehit edilmesi, İran ve Irak arasındaki ilişkileri daha da güçlendirdi.” dedi.

Irak Başbakanı, “Şehit Süleymani’nin Halk Seferberliği ile IŞİD’in imhası ve Irak’ın güvenliği için yaptığı hizmetler, iki ülke halklarının kardeşliği ve dostluğunun en güzel örneğidir” dedi. Irak başbakanı, ”İran ve Irak arasındaki dostluğun tarihi bir geçmişi vardır. İki ülke insanları arasında var olan tarihi, kültürel ve dini ortaklıklar, iki ülke arasında derin bir dostluk ilişkisine yol açabilir.” dedi.Irak Başbakanı, kutsal türbeleri arasındaki ilişkileri kolaylaştırmaya hazır olduğunu açıklayarak şunları söyledi: Irak ve İran’ın kutsal türbeleri arasındaki ilişkileri kolaylaştırmak için çalışmaya hazırız.Hüccetülislam Mervi de, sözkonusu görüşmede, İran ve Irak halkları arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkilerin bozulmaz olduğunu belirterek, ”İran ve Irak tek ülkedir ve bu cümle göstermelik veya sloganik değildir, aksine, açık bir gerçektir.” dedi.

Mervi, İranlı ve Iraklı bilim insanlarının ve yetkililerin her zaman Irak ve İran’ın bir olduğuna inandıklarını tarihi kanıtların gösterdiğini belirterek, şöyle dedi: ”Pek çok ortak nokta ve tarihi olay, Irak ve İran halkı arasında hiçbir uçurum olmadığını gösteriyor.”/

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.