HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Irak başbakanı Nuri el-Maliki: Türkiye’nin Suriye’deki yüzsüz tutumlarına sınır koyulmalıdır

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki; bölge güvenliğini tehdit eden yanlış bir politika izleyen Türkiye’yi koruma bahanesi altında NATO’nun Suriye’ye herhangi bir müdahalede bulunmasına ülkesinin kesin karşı tutumunu ilan etti.

Maliki bugün Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada; Türkiye’nin temelde hiç bir tehditle karşı karşıya olmadığını belirtti.

Savaş yaratma ve herhangi bir tehdide maruz kalmayan Türkiye’yi koruma bahanesi altında NATO gibi bir organizasyonu bu savaşa sürüklemenin doğru olmadığını ifade eden Maliki; bazı politik ve medyatik çevrelerin ‘Suriyeli uçakların Türk toprakları üzerine bombalar attıkları’ gibi asılsız haberlerin savaşı gerektirmeyen abartılardan ibaret olduğunu söyledi.

Maliki; NATO’nun Suriye’ye herhangi bir müdahalede bulunması tehlikesine karşı uyarıda bulunarak, bunun tüm bölgede büyük bir savaşa yol açabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin politikasını ‘yanlış ve riske dayalı’ olarak nitelendiren Maliki; Türkiye’nin özellikle bölge güvenliğini ilgilendiren konularda oldukça riskli bir politika izlediğini belirtti.

Irak Başbakanı Maliki; Türkiye’nin Suriye halkının yerine Suriye’deki davaları kendi üstüne aldığına dikkat çekerek Suriye konusunda yüzsüz bir tutum takındığını belirtti. Türkiye’nin Suriye halkına kendi kararını dayatmaya çalıştığını belirten Maliki; dolayısıyla uluslararası toplumun derhal harekete geçmesi ve Türkiye’nin bu tutumlarına son vermesi gerektiğini vurguladı.

Maliki; Ankara’nın NATO’yu Suriye’nin içişlerine müdahaleye sürüklemeye çalıştığını ifade ederken, bunun Libya senaryosunun tekrarı anlamına geldiğini ve oldukça tehlikeli bir durum teşkil ettiğini kaydetti.

Suriye’deki krizin kesinlikle siyasi ve barışçıl olması gereğine vurgu yapan Maliki; istikrara kavuşması ardından Suriye halkının kendi geleceğini ve yönetimini belirleme gücüne sahip olacağını belirtti. Maliki, o zaman ne Suriye ne de herhangi başka bir devlet açısından hiç bir tehlikenin olmayacağını ekledi.

Maliki; Amerika’nın, İran’ın Irak toprakları yada semalarını kullanarak Suriye hükümetine silah gönderdiğine ilişkin iddiaları çürüterek, tüm bunların gerçekle ilgisi olmayan asılsız yalanlar olduğunu belirtti. Ayrıca her hangi bir uyarıda bulunmaksızın bir çok uçağı teftişe aldıklarını ve herhangi bir silah yada cephaneye rastlamadıklarına dikkat çekti.

Suriye’nin Irak üzerinden kendisine taşınacak silahlara ihtiyacı olmadığını söyleyen Maliki; bu konudaki Amerikan iddiaların siyasi bir oyundan ibaret olduğunu ekledi.

Irak Başbakanı Maliki; ülkesinin bu iddialara ilişkin Amerika’dan bulunduğu bu iddialara ilişkin kanıt yada kesin şeyler talep ettiğine işaret ederek, böyle bir durumun aslı gerçeği olmaması nedeniyle her hangi bir kanıt yada delilin takdim edilmediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (19) içerik yüklenmiştir.