HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Başbakanı Nuri Maliki: Irak, Bölgesel Gelişmelerden Etkilenmemeli

Irak Başbakanı Nuri Maliki, ülkesinin bölgedeki gelişmelerden ve huzursuzluklardan etkilenmemesi gerektiğini vurguladı.

Bu sabah bakanlar kurulu oturumunu düzenlemek üzere Kuzey Irak’ın Erbil kentini ziyaret eden Maliki, bölgde siyasi sorunlar yaşandığını belirterek Irak’ın bu sorunlardan etkilenmemesini diledi.

Bakanlar kurulu oturumundan önce açıklama yapan Maliki, oturumun Bağdat yönetimi ile Kuzey Irak yerel yönetim arasındaki sorunları çözümleme doğrultusunda atılan bir adım olduğunu ifade etti.

Maliki ayrıca Iraklı politikacıları Irak’ın yeniden inşa edilmesinde vahdet ve dayanışmaya davet etti.

Maliki Pazar günü bakanlar kurulu oturumunun Erbil’de düzenlemek üzere Kuzey Irak’a gitti. Maliki’yi yerel yönetim lideri Mesut Barzani, Neçirvan Barzani ve diğer bazı Kürt liderler karşıladı. Maliki öğleden sonra Neçirvan Barzani ile kapalı kapılar ardında iki bir görüşme gerçekleştirdi. Oturumda iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların masaya yatırıldığı belirtildi.

Bölgede bir kaynak oturuma Irak milli güvenlik danışmanı Falih Fayyaz ve yerel yönetim başkan vekili İmad Ahmet de katıldığını kaydetti.

Maliki’nin Kuzey Irak ziyaretinin amacı, merkezi yönetim ile Kuzey Irak yerel yönetimi arasında aylardır süren petrol satışı, bütçe dağılımı ve yine Neyneva, Kerkük, Salahaddin, Diyala gibi bölgelerin denetimi üzerindeki anlaşmazlıklara çözüm bulma şeklinde beyan ediliyor

Başa dön tuşu
Kapalı