HaberlerIrakOrtadoğuTürkiye

Irak başbakanı: PKK, Türkiye topraklarında bulunuyor

Irak başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’nın mevzilerini bahane ederek bu ülke topraklarına yönelik askeri operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı.

Haydar el-İbadi, “PKK, Türkiye topraklarında bulunuyor. Bizim topraklarımıza yönelik saldırıyı kabul etmiyoruz. Türkiye niçin PKK’nın Türkiye topraklarındaki mevzilerini bombalamıyor” dedi.

İbadi, Irak’taki Vali ve Vilayet Meclisi Başkanlarını kabulü sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin topraklarının Türkiye’ye karşı kullanılmasını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Türkiye veya herhangi bir ülkeyle düşmanlık üzerine kurulu siyasetimiz de söz konusu değil ve Türkiye kendi sorunlarını bizzat kendi içinde çözmeli. Türkiye’nin güvenliğinde bir kusurunun meydana gelmesini de temenni etmeyiz. Bize karşı da aynı hissiyat içerisinde olmalarını istiyoruz ve Türkiye bugün Irak topraklarını hedef alıyor” ifadesini kullandı.

“PKK bizim değil Türkiye topraklarında bulunuyor” diyen İbadi, “Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katılma kararı aldığı ilk günden itibaren PKK’nın bulunduğu gerekçesiyle topraklarımıza saldırı düzenlemesi tutumuna şaşırdık. Türk güvenlik güçlerine yönelik terör saldırıları Türkiye’nin içinde meydana geldi. Bizim topraklarımızdan tek bir ağır silah atılmış olsaydı buna (hava operasyonu) asla itiraz etmezdim.” ifadelerini kullandı.

İbadi, ‘iç meselelerin halledilmesi ve bu sorunlar karşısında başarılı olmak için komşulardan suistifade edilmemesi gerekir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.