HaberlerIrakOrtadoğu

Irak başbakanı: Seçimler zamanında yapılacak ve ertelenmeyecek

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, “Zafer Koalisyonu” adlı seçim koalisyonunu açıklarken seçimlerin zamanında yapılacağını söyledi.

Irak başbakanı İbadi, 12 mayıs tarihinde yapılması kararlaştırılan parlamento seçimlerinin zamanında düzenleneceğini ve ertelenmeyeceğini söyledi.

İbadi, Bağdat’ta yaptığı haftalık basın toplantısında, “Seçimler asla ertelenmeyecek ve zamanında yapılacak. Siyasi gruplarla seçim ittifakı çalışmaları söz konusu ancak gelecek dönemde kimin başbakan olacağı konusunda hiçbir müzakere söz konusu değil.” dedi.

Irak gönüllü halk güçleri Haşdi Şabi ve diğer silahlı grupların seçimlere katılmayacağını yineleyen İbadi, “Siyaseti mezhepler üstü ve hizipçilikten uzak bir zemine oturtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Irak devlet kararı ve iradesinin hiçbir ülkeye bağlı olmadan alınması için çaba harcayacağız.” ifadelerini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile sınır ve havalimanları kontrolüyle memur maaşlarının ödenmesinde müzakerelerin sürdüğünü dile getiren İbadi, “Bu meselelerin çözümüne çalışıyoruz. IKBY’den de dayanışma söz konusu. Memurların maaşlarını ödeme konusunda da ciddiyiz.” değerlendirmesi yaptı.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada da, “Başbakan İbadi, Zafer Koalisyonunu oluşturarak, siyasi grupları mezhepler üstü bu ulusal koalisyonuna katılmaya çağırıyor” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İbadi, “Zafer Koalisyonu, şehitlerin kanı ile zaferi muhafaza edecek ve yolsuzlukla mücadeleyi sürdürecek. Bu koalisyon, tüm Iraklılar için çalışacak ve ülkenin birliğiyle ulusal egemenliğini güçlendirecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.