HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak Başbakanı ve Cumhurbaşkanından Ayetullah Sistani’nin seçimlerle ilgili açıklamasına destek

Irak Başbakanı ve Cumhurbaşkanı, Irak’ın en yüksek Şii otoritesi Ayetullah Seyyid Ali Sistani’nin seçimlerle ilgili açıklamasına desteklerini bildirdiler.

Irak başbakanı Mustafa el-Kazımi dün yaptığı açıklamada, Ayetullah Seyyid Ali Sistani’nin seçimlere ilişkin milli ve insani temaları yüksek açıklamalarının önemini vurguladı ve hükümet kurumlarının seçim sürecini koruma taahhüdünü duyururken, açıklanan adaylara, yasa ve yönetmeliklere uymaya, seçmenlere de seçimlere geniş ve görkemli katılıma davet etti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de yaptığı açıklamada, Irak’taki Şiilerin  en yüksek otoritesi olan Ayetullah Sistani’nin seçimlerle ilgili açıklamasının, vatan savunmasında mevcut hassas durumdaki milli duruşundan ve vatandaşların zaferinden kaynaklandığını söyledi. Salih, hükümet sistemindeki eksiklikleri gidermek için Iraklıları seçimlere geniş ölçüde katılmaya çağırdı.

Ayetullah Sistani dün yaptığı açıklamada, Irak halkını parlamento seçimlerine bilinçli ve sorumlu bir şekilde katılmaya, yolsuzluk yapan ve beceriksizleri de hükümetin ana görevlerinden uzaklaştırmaya çağırdı.

Irak’ta 5’inci parlamento seçimleri 10 Ekim’de yapılacak ve 239 yeni milletvekili seçilecek ve ardından da bu milletvekilleri yeni başbakanı seçecek.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.