HaberlerIrakOrtadoğu

Irak bölge ülkeleriyle anlaşma imzalayacak

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma komitesi üyesi Abbas El- Beyati, Irak’ın resmi “Es-Sabah” gazetesine verdiği demecinde ülkenin Başbakanı Nuri Maliki’nin geçen hafta Suriye’ye yaptığı ziyareti ve iki ülke arasında stratejik işbirliği konusunda imzalanması konusuna değinerek “Bağdat, komşu (İran, Türkiye, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt) ülkeleriyle güvenlik işbirliğine dair bir anlaşma imzalamak istiyor” dedi.

El-Beyati bu konuda ayrıca “Bağdat hükümeti bölgesel güvenlik, terörle mücadele, aşırıcı fikirleri önlemeye ilişkin işbirliğinde bulunma, güvenlik konularıyla ilgili istihbarat mübadelesi yapılması ve terör gruplarına mali ve lojistik destek sağlayan ülkelerin tespit edilmeleri ve takip altına alınmaları gibi konuları kapsayan bir anlaşmayı komşu ülkeleriyle imzalamak niyetinde” ifadesini kullandı.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi El-Beyati daha sonra Irak güvenliğinin komşu ülkelerin de istikrarını etkilediğine dikkat çekerek “Bu tür meseleler, bölge ülkeleri arasında güvenlik anlaşması imzalanmasını gerekli kılıyor. Bu yüzden Bağdat, komşu ülkelerle işbirliği konusunu vurgulamakta” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.