HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak büyük dini merciliğinin yeni yol haritasına destek

Kerbela’daki temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Kerbelayi tarafından Cuma hutbesi sonrası okunan mesajında Ayetullah Sisitani; Irak’ta işsizlik, elektrik kesintileri ve yolsuzluklar nedeniyle patlak veren gösterilere ilişkin şunları kaydetti:

“Gösteriler bitmedi. Azalsa da başka bir zaman güçlü şekilde yine patlak verecek. Göstericilerin tüm taleplerinin acilen yerine getirilmesi gerekiyor. Göreve gelecek yeni hükümet de esnek davranırsa halkın önünde protesto seçeneğini geliştirmeden başka bir çare kalmayacak.”

Bu açıklamanın ardından Irak Başbakanı Haydar İbadi yaptığı açıklamada; büyük dini merciliğin, taleplerinin her daim göz önünde bulundurduklarını ve bulundurmaya devam edeceklerini belirtti.

Irak’lı eylemcilerin tüm meşru taleplerinin gösterilerin başladığı ilk andan itibaren kendi yetkilileri ve mali imkanlar çerçevesinde derhal karşılanması gerektiğine vurgu yapan İbadi, dini merciliğin mesajının Irak ve milletinin geleceği için yol haritasını belirlediğini kaydetti.

İbadi; dini merciliğin güçlü, aktif ve istikrarlı bir Irak için “emniyet supabı” niteliğinde olduğu ve olmaya devam edeceğini belirterek, Irak’ta yolsuzluk yapanlar ve kamu malını çalanlar için bir yerin olmadığını vurguladı.

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Seyyid Ammar Hekim de, Irak büyük dini merciliğinin Irak’ın bugünkü durumu ile ilgili hutbelerine tam desteğini ilan ederek, yeni hükümetin hızlı biçimde kurulmasına vurgu yaptı.

Hekim, hükümet ve denetim organlarının yolsuzlukla mücadele görevini tam olarak desteklediklerinin altını da çizerek, siyasi gruplardan istenen kabinenin kurulması ve becerikli kişilerin seçilmesi sürecinin hızlandırılması amacıyla ulusal şartlar masası etrafında toplanmaları istedi.

Irak Nuceba Hareketi Genel Sekreteri de, büyük dini merciliğinin dün okunan mesajının Irak için yeni yol haritasını çizdiğini vurguladı.

Ekerm el Kabi; IŞİD ile mücadele fetvasında olduğu gibi merciliğin mesajının Irak için doğru yolda hareket etmek için yeni yol haritasını belirlediğini belirtti.

Asaib-i Ehl-i Hak Hareketi de, büyük dini mercliğin dünkü mesajının tüm içeriğini destekleyerek, gösterinin siyasiler için bir mesaj olduğunu ifade etti.

Keys Hazali de yeni hükümetin kurulmasının hızlandırılmasına vurgu yaparak, yeni hükümetin pay ve imtiyaz hükümeti değil hizmet hükümeti olması gerektiğinin altını çizerek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için gereken kararların alınmasına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (18) içerik yüklenmiştir.