HaberlerIrakOrtadoğu

Irak cezaevlerindeki tutukluların durumu çok kötü

Uluslararası Af örgütü, Irak cezaevlerindeki tutukluların durumunun çok kötü olduğunu bildirerek, genellikle tutukluların yıllarca yargılanmadan hapishanelerde kaldığını bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan örgütün yayımladığı 59 sayfalık raporda, Iraklı tutukluların geniş çaplı işkence ve kötü muamelelere maruz kaldığı, aileleriyle çok az görüşebildiği ve yasal yardım alamadığı vurgulandı.

Iraklı yetkililerin gözetiminde halen 30 bin kadar tutuklu olduğu ifade edilen raporda, gerçek rakamın ise bilinmediği yazıldı.

Raporda, tutukluların kalabalık koğuşlarda kaldığı, ciddi sağlık sorunları olduğu, bazen mahkeme yüzü görmeden yıllarca cezaevinde kaldığı ifade edildi.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu direktörü Malcolm Smart, tutukluların haklarının sistematik olarak ihlal edilmesinden Iraklı güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Af Örgütü uzmanları, tutuklulara ayaklardan asılma, kablo ve borularla dövülme, tırnakların kerpetenlerle çekilmesi ve vücutların matkapla delinmesi gibi işkence yöntemleri uygulandığını belirttiler.

Raporda ayrıca, bazıları ölüm cezası almış yüzlerce kişinin işkenceyle verdiği ifadeler yüzünden mahkum edildiği bildirildi.

Af Örgütü, tutukluların çoğunun, direnişçilere yardım ettiği söylenen sünniler olduğunu, Amerikan karşıtı Şii lider Mukteda El Sadr’ın Mehdi Ordusu’na üye yüzlerce Şii’nin de tutuklular arasında bulunduğunu belirtti.

Raporda, Irak’ı terketmekte olan Amerikan güçlerinin, 2007’nin ortalarından bu yana yaklaşık 23 bin tutukluyu serbest bıraktığı ya da Iraklı yetkililere teslim ettiği, halen Amerikan güçlerinin elinde yaklaşık 200 tutuklu bulunduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.