HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak cumhurbaşkanı İran’ı ziyaret edecek

İran’ın resmi davetine işaret eden İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Büyükelçisi, Celal Talabani’nin Uluslararası Nevruz Şenliği’ne katılacağının haberini verdi.

Hasan Kazımi Kumi, Irak Cumhurbaşkanı Celel Tabani’nin gerçekleştireceği ziyaret hakkında bilgi vererek, bazı yabancı ülkelerin devlet başkanları ve dışişleri bakanlarının katılmasıyla İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad’ın öncülüğünde ilk kez İran’da Uluslararası Nevruz Şenliği düzenleneceğini ifade ederek, Celal Talabani de söz konusu Şenliğe resmi olarak davet edildiğini, Irak’lı ve Kürdüstan yetkililerinden oluşan üst düzey bir heyetin başkanlığında İran’a geleceğini söyledi.

Celal Talabani’nin seyahatı sırasında iki ülkenin ilişkileri ve Irak’taki gelişmeler ele alınıp alınmayacağı hususundaki ajansımızın muhabirinin sorusuna yanıtlayan Hasan Kazımi Kumi, Irak Cumhurbaşkanı’nın seyahatı Uluslararası Nevruz Şenliği çerçevesinde yapılacağını, iki ülke asrasındaki işbirliği kapasitesini de göz önünde bulundurularak çeşitli konular üzerinde görüş alışverişi yapılacağını kaydetti.

Sözkonusu görüşmede İran Büyükelçisi, Irak’taki siyasi sürece İran’ın desteğini tekrarladı.

Bu arada İran’da düzenlenecek olan Uluslararası Nevruz Şenliği’ne Afganistan ve Tacikistan Cumhurbaşkanları da davet edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (6) içerik yüklenmiştir.