HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak cumhurbaşkanından İran konsolosluğuna saldırıya tepki

Irak cumhurbaşkanı Fuat Masum, dün gece yayınladığı bildiride, İran’ın Basra’daki konsolosluğuna saldırıyı kınarken, saldırganların derhal teşhis edilmesi ve yakalanması ve yargılanması gerektiğine vurgu yaptı.

Muihabirimizin bildirdiğine göre, Fuat Masum, İran ve Irak ilişkilerinin korunması gerektiğine vurgu yaparak, iki ülke halkı ve devleti arasında ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Bu arada Irak Halk Gönüllü Güçleri yardımcısı Ebu Mehdi el’Muhendis de, Basra’daki son olaylarda Amerikan büyükelçiliği ve konsolosluğunun parmağı olduğunu söyledi.

El’Muhendis, bazı kişilerin Amerika’nın emri doğrultusunda, IŞİD teröristlerine karşı mücadele eden Haşdüş Şabi’nin üslerine, İran konsolosluğuna, diplomatik mekanlara, kamuya ait yerler gibi bir çok yeri ateşe vererek düşmanın ekmeğine yağ sürdüklerini söyledi.

El’Muhendis, Amerika’nın Basra’daki konsolosluğunun Irak halkı arasında tefrika çıkarmaya dayalı çabalar içinde olduğunu belirterek, ‘Ama asla mezhepler arasında bir çatışma olmayacak ve Irak halkı bu gibi senaryolara karşı son derece uyanıktır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.