HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak dışişleri bakanı: Basra’da isyancıların hedefi İran ve Irak ilişkilerin bozmaktır

Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi, İran milletine hitaben yayınladığı mesajda, Basra’da İran konsolosluğuna saldıran isyancıların hedefinin İran ve Irak milletleri arasında ilişkileri yaralamak ve bozmak olduğunu bildirdi.

İbrahim Caferi, Irak hükümetinin İran konsolosluğuna saldıranları bulmak ve onların yargıya teslimi için ciddi çalışma içinde olduğunu belirtti.

Basra’da cumartesi sabahı gösteri düzenleyen organizatörler, İran’ın Basra konsolosluğuna saldıranları kınarlarken, bunların kapatılan Baas partisi ve terör örgütü IŞİD mensupları olduğunu bildirdi.

Bu arada Basra’da önde gelen aşiretler ve liderler de, İran konsolosluğuna saldırıyı kınadılar ve bu bölgede isyancıların kanunsuzluğuna karşı derhal girişimde bulunulmasını istediler.

Aşiret liderleri, Basra’daki isyancıların hiç bir din ve kanun tanımayan kimseler olduklarını bildirdiler.

Aşiret liderleri, gösterilerin önce barışçıl olduğunu ve hükümetten isteklerini gündeme getirdiklerini ama sonlara doğru gösterilerin isyana dönüştüğünü bildirdiler.

Irak el’Necbae hareketi sözcüsü Haşim El’Musevi de, Basra halkı, Halk gönüllü ve direniş güçlerinin, Amerika’nın projelerini yenilgiye uğrattığını söyledi.

El’Musevi, Basra’da fitnecilerin en büyük ve en önemli hedefinin ‘devlet kurma’ olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.