HaberlerIrakOrtadoğu

Irak dışişleri bakanı: Irak’ta iç savaş olmaz

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak’ın bir devlet ve siyasal yapı olarak teröristlerin ölümcül tehdidi altında olduğunu; ancak iç savaşın söz konusu olmadığını söyledi.

Der Spiegel’e demeç veren Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, teröristlerin tüm güçleriyle varlıklarını ispat etmeye çalıştıklarını ve Irak’ın ölümcül bir terör tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Irak’ta bir iç savaş yaşanması ihtimalinin uzak olduğunu belirten Zebari, “böylesi bir şey ancak her şeyin çökmesi durumunda olur; ancak Irak devleti hiçbir zaman çökmeyecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili olarak da başbakanı belirleme hakkının Şiilerde olduğunu söyledi.

Irak’ın en etkili dini otoritesi Ayetullah Sistani’nin teröre karşı yaptığı çağrıya da açıklık getiren Zebari, Ayetullah Sistani kimseye karşı cihat ilan etmedi; o ülkenin, devletin ve dini mukaddesatın korunmasını istedi” dedi.

Ayetullah Sistani’nin hükmet ve siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerine de değinen Zebari, “Ayetullah Sistani açık tavsiyelerde bulundu. Bunlardan biri de yeni hükümetin eski hükümetin yaptığı hataları yapmaması, tüm grupların ve kesimlerin kabul edeceği bir ulusal uzlaşma hükümeti kurulmasıydı” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.