HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak ekonomi ve maliye bakanı, İran dışişleri bakanı ile görüştü

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran ve Irak arasında ikili işbirliği kapasitesinin azami ölçüde kullanılmasının iki ülke halklarının çıkarlarının temin edilmesi doğrultusunda olduğunu bildirdi.

Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Tahran’da Irak ekonomi ve maliye bakanı Huşyar Zebari ile yaptığı görüşmede İran İslam Cumhuriyetinin Irak ile ekonomk ve ticari münasebetleri geliştirmeye hazır olduğunu bildirerek bu konuda mevcut engellerin giderilmesi ve kolaylıkların sağlanması yönünde çalışmaların sürdürülmesi zaruretini hatırlattı.

İran ve Irak devletleri ve halkları arasında çok samimi ve dostça bir ilişkinin bulunduğunu belirten Zarif, ikili ve bölgesel işbirliğinin önemini vurguladı.

Irak ekonomi ve maliye bakanı Huşyar Zebari de bu görüşmede iki ülke arasındaki ortak tarihi ve stratejik yönlere temasla, İran’ın terörizmle mücadelede Irak yönetimine verdiği destekten dolayı takdir ve teşekkürlerini bildirdi.

Zebari ayrıca İran’ın 5+1 grubu karşısında sürdürülen nükleer görüşmelerde elde ettiği büyük başarıdan dolayı İran devleti ve halkına da teşekkürlerini bildirdi ve bu nükleer tevafukun bölge için yararlı olmasını temenni etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.