HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak: Erbain törenine 16 milyondan fazla kişi katıldı

Irak’taki Kutsal Ehlibeyt Türbeler İdaresi, Erbain Hüseyni (S) merasimine katılanların sayısında artış olduğunu ve bu rakamın son olarak 16 milyon civarında olduğunu bildirdi.

Irak hükümeti bu yıl ziyaretçilerin Erbain törenine katılmasına izin vermeyi kabul etti. Irak tarafından açıklanan bir kotaya göre, son kısıtlamalar nedeniyle İran’a 60.000 kişilik bir kota verilirken bu kotanın son zamanlarda kaldırılmasıyla Irak’a Erbain merasimine katılmak için giden İranlı sayısı 90 bini aştı.

Bu arada Haşdi Şabi Kurumu, Erbain Hüseyni merasimlerinin bu yıl herhangi bir güvenlik zaafı olmadan gerçekleştirildiğini ve törende herhangi bir güvenlik eksikliği  veya ziyaretçilere yönelik tehditlere tanık olmadığını duyurdu.

Hicri Kameri takvime göre 20 Safer 1443 (27 Eylül 2021), dünya Şiilerinin üçüncü İmamı Hz. Hüseyin -as- ve sadık yarenlerinin Kerbela Çölü’nde şehadetlerinin 40. gününün yıldönümüdür. Bu münasebetle dünyanın dört bir yanından milyonlarca ehlibeyt aşığı,  Erbain törenlerine katılmak için Irak’ın güneyindeki Kerbela şehrine gitmektedir. 

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.