HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak halkı seçimlerde çok dikkatli olmalıdır

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Iraklı siyasi gruplar ve bütün halkın, halk iradesini yansıtan güçlü bir meclisin oluşması için çalışması gerektiğini söyledi.

Tahran’da temaslarda bulunan Irak sivil toplum işleri bakanı Samir Cafer ez Zebiydi ve beraberindeki heyeti kabul eden Laricani bu kabul’de Irak’ta yapılacak meclis seçimlerinin çok önemli olduğunu hatırlatarak, “Irak’ta işgalciler, Baas partisi kalıntılarının meclise yeniden girmeleri için yoğun bir çaba gösteriyorlar. Irak halkı, yapılan bu çabaların farkında olmalı ve alimler ve halk basiretle bu oyunları etkisiz hale getirmelidirler” dedi.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani Irak’ta ABD’nin çifte standart yaklaşımlarına işaretle, “ABD’nin çifte standartları sadece Irak’ta sergilenmiyor. ABD bütün ülkelere karşı bu çifte standart siyasetini izliyor” diye konuştu.

Irak ve İran ilişkilerine işaret ederek, “iki ülke arasında dini ortaklıkların, ikili işbirliğinin geliştirilmesi için bir fısat olduğunu” belirten İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, “Irak halkı, işgalcilerin oynadığı oyunlar karşısında dikkatli olmalı, ülkelerinin geleceğine yönelik müdahalelere izin vermemelidirler” hatırlatmasında bulundu.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani açıklamasında, Irak’ta Şii grupların birlikteliğinde “Ayetullah Ali Sistani’nin önemli rolü olduğunu” ve “Ayetullah Sistani’ye karşı yapılan hakaret ve saygısızlıkların olduğunu” belirterek, Irak’ta Ayetullah Ali Sistani’ye karşı yapılan hakaret ve saldırıları, Irak’ın bağımsızlığını, huzurunu, güvenliğini istemeyen kimseler yapıyor. Bu hareketlerin arkasında Irak düşmanlarının parmağı bulunmaktadır” diye konuştu.

Irak uygar toplum bakanı Samir Cafer ez Zebiydi de bu görüşmede, İran ziyaretinin, Irak ve İran ilişkilerin geliştirilmesini hedeflediğini hatırlatarak, “Irak, başta İran olmak üzere, komşu ülkelerin yardımlarına sıcak bakıyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.