HaberlerIrakOrtadoğu

Irak halkı teröristlere galip gelecektir

Irak anayasa partisi başkanı Şerif Ali ile görüşen dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Irak halkının güçlü iradesinin teröristlerin şom amacına galip geleceğini vurguladı.

Tahran’da Irak anayasa partisi başkanı Şerif Ali ile bir araya gelen Mutteki, Irak’ta son yıllarda yaşanan terör olaylarını kınayarak İran halkı ve yönetiminin Irak halkının acılarını paylaştığını, Irak halkının geçen 7 yılda yavaş yavaş ülkede yasal kurumları inşa ettiğini ve İran İslam cumhuriyeti de sürekli bu süreci desteklediğini belirtti.

Ecnebi güçlerin Irak’ın iç işlerine müdahalesini de kınayan Mutteki, Irak’ın istikrar ve güvenliğini hedef alan bazı devletlerin gerçekte Irak düşmanlarına hizmet ettiğini belirtti.

Mutteki ayrıca Irak’ın bölgesel güvenlik ve diğer işbirliği alanlarına katılmasını isteyerek İran ile Irak birlikte Fars körfezi güney kıyılarında yer alan ülkelerle bölgenin güvenliğini sağlayabileceğinin altını çizdi.

Görüşmede Iraklı yetkili Şerif Ali de İran’ın son yıllarda Irak halkına verdiği desteği takdir ederek bazı çevrelerin Irak’ta halkın egemenliğine karşı çıktığını, ancak Irak halkının yönetime bağlı olduğunu ve Irak yönetiminin sorunların üstesinden gelmesini umut ettiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.