HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Haşdi Şabi Güçleri: ABD’nin bölgede yürüteceği plan suya düştü

Irak Haşdi Şabi güçleri, ABD’nin bölgede politikalarını yürütmek amacıyla terör örgütü DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin rakiplerini ortadan kaldırma planları peşinde olduğunu bildirdiler.

El-Nahreyn sitesinde yer alan habere göre, Irak yetkilileri, ABD’nin bölgede politikalarını uygulamak amacıyla Ebubekir el-Bağdadi’nin rakiplerini ortadan kaldırma planlarını gün ışığına döktüler.

DEAŞ liderlerinin birkaç gün önce Irak-Suriye sınırında toplantı yaptıklarını bildiren Haşdi Şabi komutanı Cebbar el-Ma’muri, toplantı yerinde patlama meydana gelerek, 5 DEAŞ liderinin öldüğünü duyurdu.

Cebbar el-Ma’muri ilaveten, toplantıdan edinilen bilgilere dayanarak, bir yetkili dışında tüm ölenlerin Iraklı ve Suriyeli olduklarını ve el-Bağdati’nin görevden alınmasını desteklediklerini bildirdi.

el-Bağdati’nin rakibi olarak birçok DEAŞ liderinin geçtiğimiz aylarda ABD İHA’larıyla öldürüldüğü Washington’un erken çekilme planlarına başladığını ve bölgedeki planlarını yürütmek için El-bağdadi’nin DEAŞ lideri kalarak hayatına devam ettiğine olumlu baktığını gösteriyor.

DEAŞ üyelerinin Irak sınırına yakın Suriye bölgelerinde bulunduğuna dikkati çeken Iraklı yetkililer ayrıca Ebubekir el-Bağdadi’nin de bu bölgelerde olduğunu aktardılar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.