HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Hizbullahı: ABD’nin Başını Çektiği İtilaf Kuvvetlerinin Telafer Operasyonuna Katılmasını İstemiyoruz

Irak Hizbullahı sözcüsü Telafer şehrinin üç ayrı çemberden kuşatıldığını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu; ABD’nin başını çektiği uluslararası itilaf güçleri IŞİD ile savaşta ciddi değiller.

El Meyadin’in verdiği bilgiye göre; Irak Hizbullah taburları sözcüsü Muhammed Muhyi; “Biz, Amerikalıların Telafer operasyonuna katılmasına razı değiliz” açıklamasında bulundu.

Gönüllü Halk Güçlerinin, IŞİD’in Telafer’de kuşatılması konusundaki rolüne işaret ederek; “Telafer’in kurtarılması bizim için çok önemli” şeklinde belirtti.

Telafer’in üç ayrı çemberden kuşatıldığına vurgu yapan Muhyi, şu şekilde açıkladı; ABD’nin başını çektiği uluslararası itilaf güçleri IŞİD ile savaşta ciddi değiller, tersine Iraklıların zaferini kendilerine mal etmek istiyorlar.

Konuşmasının devamında, Iraklı güçlerin tek başlarına Telafer operasyonunu yönetebileceklerini ve zafer elde edebileceklerini söyledi.

Başbakan ve Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Haydar El İbadi, bugün Telafer operasyonunun başladığını resmen ilan etti.

Iraklı Güçler operasyonun daha ilk saatlerinde, Telafer şehir merkezine doğru birkaç noktada IŞİD’in kontrolünde olan safları kırarak kontrol altına almayı başardılar.

2014 yılından beri IŞİD terörist gruplarının elinde olan Telafer şehri, Musul şehir merkezine sadece 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.