HaberlerIrakOrtadoğu

Irak hükümeti ABD askerlerini istemiyor

Irak hükümeti, Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra Irak’ta kalmasını reddettiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün gerçekleştirdiği Irak ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak hükümeti isterse bazı ABD’li askerlerin Irak topraklarında kalabileceğini vurgulamıştı.

Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ bugün yaptığı açıklamada ise Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra ülkede kalmasının hem ülkede hem de bölgede sorunlara sebep olacağını, bu yüzden Amerikan kuvvetlerinin Irak topraklarında kalmasını kesinlikle istemediklerini dile getirildi.

Başbakan Nuri El Mailki’nin Robert Gates ile yaptığı görüşmede topraklarında ABD askeri görmek istemediklerini belirten Debbağ, “Amerika, kendi iradesini Irak’a zorla kabul ettiremez. Amerikan kuvvetleri, kendilerini misafir eden ülkeyle anlaşmadan o ülkenin topraklarında kalamaz” dedi.

ABD ile Irak arasında Kasım 2008’de imzalanan anlaşmada Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin 2011’in Aralık ayının sonuna kadar tamamen çekilmesi öngörülüyor.

Anlaşma gereği savaşçı Amerikan kuvvetleri Haziran 2009’da Irak’taki tüm şehir ve kasabalardan çekilmiş, Irak’taki Amerikan askeri sayısı 150 binden 50 bine inmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.