HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

Irak, İran sınırına daha fazla asker konuşlandırdı

Irak, İran sınırındaki bölgelere daha fazla sınır muhafızı ve gözetleme ekipmanı konuşlandırmak için harekete geçti.

Irak İçişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Süleymaniye’de konuşlu birliklerin bir kısmını İran sınırına konuşlandıracağını söyledi. Irak Haber Ajansı’na (INA) göre, düzinelerce taret ve kameranın yerleştirildiğini ve İran sınırında sınır karakolları kurma planını da duyurdu.

Bakanlığın halkla ilişkiler ofisi başkanı Sa’ad Ma’an, “Silahlı Kuvvetler Başkomutanı’nın rehberliğinde ve İçişleri Bakanı’nın çabaları ve takibiyle, Süleymaniye Valiliği’ndeki 21. Sınır Muhafız Tugayı’nın İran sınırına gönderilmesi için Kürdistan bölgesi ile koordinasyon sağlandı” dedi.

50 beton taret ve 40 kameranın kurulduğunu ve Irak-İran sınır hattında 47 sınır karakolunun inşa edileceğini de sözlerine ekledi. Bu çalışmanın sınır kontrol sürecinin bir parçası olduğunu ve önümüzdeki hafta boyunca uzman müteahhitlik firmalarının teklif vermeye davet edileceğini ve ardından uygulamanın başlayacağını belirtti.

“Ayrıca, önümüzdeki hafta, 130 kameranın kullanılacağı sınır kameraları izleme merkezi açılacak ve daha fazlasını eklemek için çalışmalar devam ediyor. Bu kameralar Sincar bölgesinden ve Irak-Suriye sınırından gözetleme sağlıyor ve sınır boyunca uzanıyor. Büyük bir gözetleme salonu açılacak ve bu kameralar güvenlik çalışmaları için kullanılacak.”

Irak bakanlar kurulu daha önce İçişleri Bakanlığı’na 10 milyar dinar tahsis etmeye, sızma ve kaçakçılığı önlemek için Kürdistan bölgesindeki Irak-İran sınırına sınır karakolları inşa etmeye karar vermişti. Ayrıca Irak-Türkiye sınırındaki sınır karakollarını tamamlamak için çalıştığını duyurdu.

İran ve Irak, bu yılın başlarında, Irak’ı İran sınırında daha fazla kontrol uygulamaya ve Irak Kürdistanı’nda bulunan İranlı Kürt ayrılıkçı grupları silahsızlandırmaya zorlayan bir güvenlik anlaşması imzaladı.

Anlaşma, Mart ayında İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şamkani ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci tarafından imzalandı.

İran ve Irak dışişleri bakanları geçtiğimiz günlerde Bakü’de bir araya geldiler ve güvenlik anlaşmasının uygulanmasının altını çizdiler.

İran ile Irak arasındaki güvenlik anlaşması ve tam olarak uygulanması, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın toplantıda gündeme getirdiği diğer konulardı. İran Dışişleri Bakanlığı’na göre, Irak dışişleri bakanı, ülkesinin bölgesel istikrar ve güvenlik konusundaki ciddiyetine dikkat çekti.

Son zamanlarda, İran silahlı kuvvetlerinin genelkurmay başkanı General Muhammed Bagheri, Irak’ın Eylül ayına kadar Irak Kürdistanı’nda bulunan İranlı Kürt ayrılıkçıları silahsızlandırma sözü verdiğini söyledi. Bagheri, Irak’ın sözünü tutmaması durumunda İran’ın harekete geçeceği konusunda uyardı.

İran, Eylül 2022’de bu grupların karargahlarına füze fırlattı. Bagheri, bu kez İran’ın daha sert bir operasyon başlatacağı uyarısında bulundu.

Geçen yıldan bu yana İran ve Irak, Kürt grupları silahsızlandırmak için birkaç tur güvenlik görüşmesi gerçekleştirdi, ancak Irak şu ana kadar bu konuda somut bir adım atamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.