Irak

Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı, İran’ın nükleer müzakerelerdeki konumunu övdü

Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı, İran’ın Viyana nükleer müzakerelerindeki konumunu “uluslararası bir model olarak hizmet edebilecek ilkeli ve cesur” olarak nitelendirdi.

Cuma gecesi; Şeyh Hemmam Hamudi bu açıklamaları İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Büyükelçisi İrec Mescidi ile yaptığı görüşmede dile getirdi.

Görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Büyükelçisi de, Hemam Hamudi’nin Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı olarak yeniden seçildiği için tebrik etti.

Şeyh Hamudi ayrıca Kudüs Kuvvetleri Komutan Yardımcısı general Hicazi’nin ölümü üzerine taziyelerini dile getirdi ve Hicazi’nin istisnai zihniyetine ve samimi görüşlerine övgüde bulundu.

Görüşmede iki taraf İran-Irak ilişkilerinin gelişimi ve bölgedeki durum, Irak’ın bölgede istikrar ekseni olarak önemi ve Bağdat’ın bu konudaki rolünü teyit eden bölgesel girişimleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Şeyh Hamudi ayrıca nükleer müzakere sürecini ve ABD’dan İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımların tamamen kaldırılması konusundaki ısrarını destekledi ve İran müzakereleri aracılığıyla uluslararası anlaşmazlıkları çözmek için bir model oluşturabilecek “cesur ilkeli konumu” övdü.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.