HaberlerIrakOrtadoğu

Irak istihbarat başkanı görevden alındı

Irak hükümeti, Irak Milli İstihbarat Teşkilatı (Cihaz El Muhaberat El Vataniyye) Şefi Muhammed El Şehvani’yi görevden aldı. Karara Şehvani’nin yasal olarak emeklilik yaşını doldurması gerekçe gösterildi.

Londra’dan yayın yapan Şark Al Awsat gazetesinin haberine göre Irak istihbarat şefinin görevden alınması kararı, Bağdat’ta gerçekleştirilen son büyük patlamalardan önce alındı ama patlamalarında bu karara yardımcı sebep olduğu söyleniyor.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin, Muhammed Şehvani ve ona bağlı güvenlik birimlerinin işleyişinden rahatsız olduğu uzun süreden beri biliniyordu.

Irak’taki son patlamalarda devletin çeşitli güvenlik ve istihbarat birimleri arasında gerekli dayanışma ve koordinasyonun gösterilmemesi ve rekabetin olumsuz sonuçlar doğurması gösteriliyordu.

El Şehvani’nin başında bulunduğu Irak Milli İstihbarat Teşkilatı 2004 yılında Amerikan sivil valisi Paul Bremer tarafından kurulmuştu.

Saddam döneminin askeri yetkililerinin istihdam edildiği teşkilatın Irak hükümeti tarafından pek hoş karşılanmadığı biliniyordu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki daha önce yine Paul Bremer tarafından oluşturulan Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı’nı kaldırmış ve Ulusal Güvenlik Müsteşarı Muvaffak El Rubai’yi de emekliye ayırmıştı.

Muhammed El Şehvani, Saddam Hüseyin yönetimine karşı 80’li yıllarda darbe planladığı suçlaması sonrası Irak’ı terk etmiş, üç oğlu ise Saddam Hüseyin tarafından öldürülmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.