HaberlerIrakOrtadoğu

Irak İstihbaratı: Bağdadi’nin oğlu hava saldırısında öldürüldü

Irak istihbaratı, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin oğlunun bir hava saldırısı sonucunda saklandığı mağarada hayatını kaybettiğini bildirdi.

IŞİD’in yayın organı Amaq, Bağdadi’nin oğlu Hudfayfah al-Badri’nin Rusya’nın hava saldırısı sırasında Humus’ta öldüğünü söyledi.

Irak istihbaratı, Humus’a düzenlenen hava saldırısında al-Badri dahil toplam 11 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Yapılan açıklamada “Badri bir savaşçı bile değildi, örgüte psikolojik olarak destek vermesi için oradan oraya dolaştırılıyordu” ifadesini kullanıldı.

IŞİD lideri Bağdadi, ‘dünyanın en çok aranan insanı’ olarak anılıyor. ABD, Bağdadi’yi yakalayana 25 milyon dolar ödül vereceğini duyurmuştu.

DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin çocuklarından biri olan Hudayfah El-Badri’nin Suriye’deki çatışmalar sırasında öldürüldüğü açıklanmıştı.

Örgütün propaganda için kullandığı Amaq haber ajansında yayımlanan açıklamada, El-Badri’nin Humus kentindeki bir termik elektrik santralinde öldüğü belirtildi.

Açıklamada, “El-Badri’nin Humus’ta Nusayrilere ve Ruslara karşı yapılan bir operasyonda öldürüldü” denildi.

Amaq, açıklamanın yanında genç adamı elinde bir tüfekle gösteren bir fotoğraf da yayımladı.

Bağdadi’nin nerede olduğu ve yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor ancak Amaq yaptığı son haberde, örgüt liderinin hayatta olduğunu iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.