HaberlerIrakİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Irak, KOEP’in kazanımlarının korunması için çaba sarf edilmesini istedi

Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çekilmesini ilan etmesi sonrası, Irak Dışişleri Bakanlığı KOEP’e taraf tüm ülkelerden Amerika’nın ayrılmasının doğurabileceği muhtemel sonuçların önüne geçilmesi ve elde edilen kazanımların korunması için çaba sarf edilmesini istedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Mahjup, yayınladığı bir bildiri ile Amerika’nın KOEP’ten ayrılmasının, gerginliğin artması ve bölgeye savaş ve yıkımdan başka bir sonucu olmayacağını söyledi.

ABD Başkanı Trump’ın KOEP’ten çekilme kararının tehlikeli olarak değerlendirildiği bildiride, Irak Dışişleri Bakanlığının yakından konuyu takip ettiği ifade edildi.

Mahjup, ülkesinin KOEP’e destek veren ilk ülkelerden olduğunu belirterek, Iran Dışişleri Bakanlığını Amerikan başkanının aceleci ve hesap edilmemiş tutumundan dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Bildiride, KOEP’e taraf diğer 5 ülkenin KOEP’e verdiği desteğe ve anlaşmadan çekilmeme kararlarının sevindirici olduğun söyledi.

Trump’ın KOEP’ten ayrılmasının endirekt olarak şahsi kararı olduğu ifade edilen bildiride, anlaşmaya taraf 5 ülkeden şahsi nedenler yerine bölge ve dünya’da istikrar ve güvenliğin sağlanması ve uluslararası çözüm yollarını göz önünde bulundurmaları istendi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum da daha önce bir bildiri ile Amerika’nın KOEP’ten ayrılmasına karşı çıkarak bundan üzüntü duyduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.