HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin gizli bir silah anlaşması yaptığı ileri sürüldü

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Batılı bir ülke arasında gizli bir silah anlaşması yapıldığı iddia edildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin batılı bir ülkeyle “zırh delici ve uçaksavar füzeler ile çok sayıda ağır silah” içeren gizli bir silah anlaşması imzaladığı ileri sürüldü.

Konuya ilişkin AFP’ye konuşan üst düzey bir Iraklı yetkili, “Irak güvenlik birimleri Mesud Barzani ile yabancı bir ülke arasında bir gizli silah anlaşması keşfetti. Silahlar arasında zırh delici ve uçaksavar füzeler ile çok sayıda ağır silah bulunuyor” dedi.

2004’te üretilmiş Rus malı silahlarla ilgili tüm belgeleri ele geçirdiklerini ve anlaşmanın iptal edilmesi için çalıştıklarını belirten üst düzet yetkişi, silah alımı konusunda tek yetkili kurumun Federal Savunma Bakanlığı olduğunu dile getirdi.

Bağdat hükümeti bir süre önce ABD’ye 36 F-16 uçağı ısmarlarken, M1 Abrams tanklarını da kullanmaya başladı. Barzani, bu yıl başlarında F-16’lar konusunda kaygılı olduğunu, bu silahların Kuzey Irak’ta kullanılabileceğini söylemişti.

Barzani El Cezire televizyonunda katıldığı “Talk to Al Jazeera” programında benzer şeyler söyledi. Bağdat hükümetini “Kürtler istediğini alamazsa bağımsızlık arama yoluna gidebilir” diyerek uyaran Barzani şöyle konuştu:

“Halkımıza karşı tanklar, toplar ve başka silahlar kullanıldığını gördük. Halkımıza karşı büyük sayıda asker kullanıldığını gördük. Korkumuz bu değil. Korkumuz hâlâ uçaklar, toplar, tanklar kullanarak sorunların çözülebileceği mantığıdır. Biz bunun sorunu çözebileceğine inanmıyoruz. Bu yanlış bir yaklaşım ve Irak’ın bugün yaşadığı perişanlık ve belalar bu mantığın bir sonucu. Dolayısıyla aynı şeyin tekrar yaşanmasını istemiyoruz.”

Bağdat’ın ya da federal hükümetin bu silahları kullanmayı düşünmesi halinde kendilerinin de F-16’ların hedef olduğu zamanki düşünce yapılarını benimseyeceklerini ifade eden Barzani, “Umarız durum böyle değildir, ancak hazırlanmamız lazım” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.