HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Kürdistanı sınırlarının kontrolü Bağdat’a devredilecek

Irak’taki sınırların kontrolü konusunda Bağdat ve Erbil arasında gerçekleşen müzakere sonucu ilk etapta bir mutabakata varıldığı bildirildi.

Bağdat ve Erbil arasında merkezi hükümet güçlerinin sınır geçişlerinde konuşlandırılması konusunda ilk etapta bir mutabakata varıldığı belirtildi.

Bu bağlamda Iraklı askeri bir kaynak, “Irak ve Peşmerge güçleri arasında sınır geçişlerinin kontrolüyle ilgili düzenlenen oturumda IKBY sınırları da dahil ülkenin tüm sınırlarında merkezi hükümet güçlerinin konuşlandırılması konusunda bir ön anlaşmaya varıldı” ifadelerinde bulundu.

IKBY’nin merkezi hükümetle Ninova, Selahaddin, Diyala ve diğer bölgelerinde olan ortak sınırların da konuşulduğu oturumda müzakereci tarafların, varılan anlaşmanın sonuçlarını Bağdat ile Erbil’e iletecekleri kaydedildi.

Sözü geçen ön anlaşmanın Bağdat merkezi hükümet ve IKBY tarafından onaylandığı takdirde nihai bir anlaşmanın gerçekleşebileceği bildirildi.

Irak’taki tartışmalı bölgelere güvenlik ve istikrarın sağlamanmasını amaçlayan oturumun ikinci turu Iraklı komutanlar ile Peşmerge heyetinin katılımıyla ülkenin Ninova kentinde düzenlenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.